آدرس:

شادآباد، مجتمع تجاری آواجنرال، راسته حافظ، واحد 326

تلفن:

021-65020544

ایمیل:

info@atraabco.ir

انواع شیرآلات صنعتی

انواع شیرآلات صنعتی
20جولای

شیر دروازه‌ای (Gate Valve)

شیر دروازه‌ای که به آن شیر کشویی یا گیت ولو گفته می‌شود، در شیر دروازه‌ای از شیرهای خطی (Linear) که برای قطع و وصل جریان سیال استفاده می‌شود، شیر دروازه‌ای با توجه به مکانیزم طراحی و ساخت ساده و همچنین عملکرد آسان در باز و بسته شدن شیر، بیشترین مصرف را در شیرهای خطی قطع و وصل را دارد. شیر کشویی در حالت باز کمترین افت فشار را ایجاد می‌کند. از شیر دروازه‌ای به دلیل ایجاد آشفتگی و عدم آببندی در حالت نیمه باز نمی‌توان برای کنترل سیال استفاده کرد.

مزایای شیر دروازه ای

  • آببندی کامل شیر در هنگام بسته شدن
  • افت فشار اندک
  • عملکرد آسان
  • تعمیر و نگهداری آسان
  • قیمت پایین‌تر با توجه طراحی ساده و عدم نیاز به دستگاه‌های پیشرفته برای تولید

معایب شیر دروازه‌ای

  • عدم باز و بست سریع در موارد ضروری (در حالت اپراتوری)
  • عدم کنترل سیال
  • ایجاد لرزش با آشفتگی سیال

انواع شیر دروازهای

شیر گوه ای (Wedge Gate Valve)

مجرابند شیر گوه‌ای همانطور که از اسمش مشخص است شبیه به گوه می‌ماند. مجرابند گوه‌ای آب‌بندی شیر در فشار بالا را تسهیل می‌کند. استاندارد طراحی این شیر API600 ,API602 ,API603 و استاندارد BS EV ISO 10434 است و طراح حتما برای استفاده از شیر در خطوط پایپینگ باید الزامات استاندارد API6D در نظر بگیرد.

مجرابند شیر گوه‌ای

مجرابند شیر گوه‌ای با زاویه 3 تا 5 درجه به شکل مخروطی استوانه است، این نوع مجرابند مخروط آب‌بندی کامل بین آن و نشیمنگاه را فراهم می‌کند.

شیر دروازه‌ای چاقویی (Knife Gate Valve)

شیر دروازه‌ای چاقویی از قدیمی‌ترین نوع شیر است که در زمان قدیم از نوع ساده آن به عنوان دریچه آب بند در مسیر آب قرار می‌گرفت. شیر چاقویی به‌ دلیل اینکه مجرابند این شیر کاملا از مسیر سیال خارج شده کمترین افت فشار را متحمل می‌کند. شیر چاقویی برای مواردی که سیال دارای ذرات معلق بوده و یا الیاف مثل جلبک، طناب و غیره در سیال موجود باشد پیشنهاد می شود از شیر چاقویی استفاده شود. این شیر با عملگر دستی و پنوماتیک و گیربکسی مونتاژ می‌شود.

شیر کروی (Globe Valve)

شیر کروی که به آن شیر سوزنی یا شیر بشقابی هم گفته می شود برای قطع و وصل و کنترل جریان استفاده می‌شود. مجرابند این شیر مخروطی استوانه‌ای کوتاهیست که قسمت پایین آن دارای زاویه نشیمنگاه است که با نشستن روی ست آب بندی را به طور کامل انجام می‌دهد. شیر سوزنی در مدل شیر سوزنی 90 و شیر سوزنی 180 درجه تولید می شوند، طراحی شیر سوزنی 90 درجه به گونه‌ای می باشد که سیال با چرخش 90 درجه ای از بین مجرابند و سیت خروج می‌کنند و در شیر سوزنی 180 درجه سیال از لحظه ورود تا خروج با 180 درجه چرخش عبور می‌کند. شیر گلوب با استاندارد API6D طراحی می‌شود.

انواع شیر کروی

شیر کروی Z شکل (Z type globe valve)

شیر کروی Z شکل از پرکاربردترین نوع شیر کروی است که سیال از لحظه ورود تا خروج با 180 درجه چرخش خارج می‌شود، به دلیل چرخش 180 درجه ای سیال ممکن است این شیر افت فشار بیشتری متحمل شود.

شیر کروی y شکل  (Y pattern globe valve)

شیر کروی Y شکل که زاویه آن 45 درجه است و سیال از هنگام ورود تا خروج با چرخش کمتری خارج و  افت فشار کمتری در مواقعی که شیر کامل باید باز باشد را متحمل می‌شود.

شیر کروی 90 درجه‌ای (angle type globe valve)

شیر کروی 90 درجه‌ای که ورودی و خروجی شیر دارای زاویه 90 درجه است. برای مواردی که مسیر 90 درجه ای یا انتقال خط باشد می‌توان به راحتی از شیر کروی 90 درجه‌ای استفاده کرد.

شیر توپی  (Ball Valve)

شیر توپی یا بال ولو پر مصرف‌ترین شیر در مصارف صنعتی و کشاورزی است. شیر توپی با چرخش 90 درجه ای بال یا همان توپی جریان سیال را قطع و وصل می‌کند. از شیر توپی می‌توان برای کنترل سیال هم استفاده کرد، استاندارد طراحی شیر توپی API608 و BS EN ISO 17292  است.

شیر توپی

انواع شیر توپی از نظر توپی

شیر توپی فول بور (Full Bore Ball valve)

شیر توپی فول بور که در آن اندازه بور (قطر سوراخ) برابر با قطر خط و حجم سیال عبوری و خروجی تقریبا یکسان است.

شیر توپی فول بور

شیر توپی ردیوس بور (Reduced Bore Ball Valve)

در شیر توپی ردیوس بور اندازه بور (قطر سوراخ بال) از سایز خط یک یا دو اندازه کوچکتر است.

شیر توپی V پورت (V Port Ball Valve)

بور این شیر توپی به شکل V است و از این شیر می‌توان برای کنترل جریان استفاده کرد، که با توجه به درصد میزان سیال نوع توپی را  انتخاب می‌کنند.

انواع شیر توپی از نظر مهار گوی

شیر توپی فلوتینگ (Floating Ball Valve)

شیر توپی فلوتینگ از بال به استم متصل و از پایین مابین دو سیت قرار گرفته‌است و با ورود سیال توپی به سیت چسبیده و آب بند را انجام می‌دهد.

شیر توپی ترینیون  (Trunnion Ball Valve)

توپی این شیر ترینیون از بالا و پایین به دو عدد استم متصل است و بال بین سیال و سیت نگه داشته می‌شود و آب بندی کامل را انجام می‌دهد.

شیر پروانه ای (Butterfly Valve)

شیر پروانه ای بدلیل عملکرد آسان و قیمت ارزان از پر مصرف‌ترین ولوهای صنعتی و کشاورزی است. این شیر با انتقال نیرو از عملگر (اهرم، گیربکس) به شافت و دیسک با چرخش 90 درجه‌ای دیسک جریان سیال را قطع و یا وصل می‌کند.

انواع شیر پروانه ای از نظر نوع اتصال

شیر پروانه ای ویفری (Butterfly Valve Wafer Type)

شیر پروانه ای ویفری بدلیل سبکی وزن و نوع اتصال پر مصرف‌ترین مدل شیر پروانه‌ای است. شیر پروانه‌ای ویفری از دو سوراخ بالا و دو سوراخ پایین به فلنج متصل می‌شود. سیت شیر پروانه‌ای ویفری آسیپ پذیرترین نقطه شیر پروانه‌ای است که در طول مدت کارکرد شیر نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

شیر پروانه‌ای لاگ  (Butterfly Valve Lug Type)

شیر پروانه‌ای لاگ از لحاظ ضخامت بدنه و تعداد سوراخ بین شیر پروانه‌ای ویفری و شیر پروانه‌ای فلنجی است.

شیر پروانه‌ای فلنج‌دار  (Butterfly Valve Flange Type)

شیر پروانه‌ای فلنج‌دار بیشترین عرض را در بین مدل‌های شیر پروانه ای را دارد. ضخامت شیر پروانه‌ای فلنج‌دار رابطه مستقیم با فشار کاری دارد و در کلاس‌های بالاتر ضخامت آن بیشتر می‌شود.

متریال اجزاء شیر پروانهای

بدنه شیر پروانه‌ای

شیر پروانه‌ای با توجه به درجه حرارت، نوع سیال، فشار کاری و جنس بدنه در چدن و فولاد و استیل و آلومینیوم برنز و دابلکس ساخته می‌شود.

دیسک شیر پروانه‌ای

دیسک شیر پروانه‌ای با توجه به نوع سیال،  فشار کاری و درجه حرارت در جنس‌های EPDM,PTFE ,SS 304 ,SS 316 ,AL-B ساخته می‌شود، که دیسک یا با شافت یک تیکه ریخته‌گری یا با شافت جوش داده می‌شود.

سیت شیر پروانه‌ای

سیت شیر پروانه‌ای یا همان لاینر در جنس‌های EPDM ,PTFE ,SS 304 ,SS 316 ,AL-B تولید می‌شود. متریال سیت شیر پروانه ای با توجه به نوع سیال،  فشار کاری و درجه حرارت انتخاب می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارسال پیام در واتساپ